2015. aug 24.

A pelusozásról

írta: pirosch
A pelusozásról

Ezzel a poszttal igazából csak azt a tévhitet szeretném eloszlatni, amit esetleg még gyermektelen olvasóim gondolhatnak, miszerint a pelusozás valamilyen szükséges rossz, amin túl kell esni. Itt szeretnék megnyugtatni mindenkit, hogy van egy olyan -szerencsére elég hosszú- időszak, amikor a peluscsere a "nagy beszélgetések" ideje: a pelenkázón viszonylag magasan fekszik a baba, az arca közel kerül a miénkhez, és így nagyon tudja figyelni, mit és hogyan éneklünk, mondókázunk neki. Gyakran figyeli a szánkat, hogy hogyan mozgatjuk, és próbálja ő is hangtalanul mozgatni, vagy csak mosolyog, fintorog, reagál a produkciónkra. Lehet ilyenkor tornáztatni, masszírozni is, ami nagyon fontos fejlesztő hatással bír, pláne mondókával/énekkel összekötve.
Aztán mikor megindul a baba, és nemcsak forgolódik, hanem elkezd lekúszni a pelenkázóról az egész művelet iszapbírkózásra kezd hasonlítani, ekkortól már az igényel nagy kreativitást, hogyan vegyük rá a babát 1 perc egy helyben maradásra. Ha megindul, akkor pedig megtanulhatjuk futtában patkolni a lovat… Vagyis a legelején még sír,  később pedig pedig már hisztizik a pelusozás miatt, ki kell használni azt a néhány hónapot, amíg értékeli, hogy produkáljuk magunkat neki.

Milyen pelust vegyek?

Ezzel kapcsolatban biztos megoszlanak a vélemények, de én a saját márkás pelusok minőségét nem találtam megfelelőnek. Lehet, hogy jól szívják a nedvességet, de szerintem kemények, "zörgősek". 
A Libero vs. Pampers frontok közül egyértelműen a Pampers tábort erősítem: szerintem lágyabb, puhább a Pampers pelus, még a sima is, nemhogy a drágább Premium Care. Biztos ez részben genetika vagy mázli kérdése is, de a kislányomnak soha nem volt pelenkakiütése. 
Úszáshoz viszont bátran ajánlom a Libero Swimpants-et, vagy a dm saját márkás úszópelusát is, ez utóbbi viszont szerintem kisebb, ezért a DM-esből nagyobb méret kell.

Honnan tudom, mekkora pelus kell?

Először érdemes egy 1-es, Newborn méretűt venni, hacsak nem jósol az orvos óriásbébit, aztán fokozatosan váltani fölfelé. (Koraszülött babák részére kapható 0-s méretű extra kicsi pelus is.) Mi 1 éves korban még mindig csak 4-est használtunk, míg ismerősök már 5 hónapos babánál ott tartanak, így az ütem nehezen megjósolható.
Azt, hogy mikor van szükség nagyobbra onnan lehet látni, hogy nehezebb bekapcsolni, nyomja a babát, illetve ha nem fér el benne és kifolyik belőle a tartalom.
 
Néhány extra tipp:

- A kaki nagy részét érdemes dobozos zsebkendővel letörölni, mivel sokkal olcsóbb, mint a nedves törlőkendők.
- A törlőkendőket nagyobb tételben (pl. 4-es csomagban) érdemes megvenni, így jóval olcsóbbak.
- A Tesco loves baby és az Auchan saját márkás popsitörlői is nagyon jók, nem kell a legdrágábbakat megvenni, bár időnként nagyobb tételben azok is jó áron kaphatók.
- Pelenkából is a mega boxokat érdemes venni, úgyis elfogy, és így sokkal alacsonyabb a darabár.
- Érdemes a pelenkázóra olyan játékot készíteni, amit csak ott kaphat meg a baba, esetleg időnként cserélgetni a kedvenceit, és/vagy a feje fölé lógatni valami mozgó játékot (jó darabig pl. egy héliumos lufi tett nekem nagy szolgálatot, ami ha leenged újra lehet fújatni).
- Ha elmegyünk otthonról jó szolgálatot tesz az eldobható pelenkázó alátét, ami valójában többször használatos, hiszen ritkán lesz pisis/kakis épp pelusozás közben.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

Szólj hozzá