A babaszoba berendezése
A babaszoba berendezésénél sok szempontot kell figyelembe venni (a gyerkőcök száma, neme, a lakás stílusa, a tervezett bútorok időtállósága, na meg persze a pénztárcánk vastagsága), mégis úgy érzem, sokszor nem ez a szűk keresztmetszet, hanem -a már itthon is fullon pörgő fogyasztói társadalom miatt számomra meglepő módon- a kínálat. Kész bútorból kb. 2 féle van: a gagyi szétesős vacak, meg a fél milliós olasz design cuccok; a kettő között alig van választék (vagy mi nem találtuk meg). Ami van, az pedig hihetetlen színekben pompázik, így még ha a design egyébként aranyos lenne, akkor sem büntetném a gyerekemet ilyen lila, meg tiri-tarka sárga színekkel, amiket aztán évekig kell nézni. És itt jön képbe a tartósság kérdése is, amely mind funkcionális, mind esztétikai szempontból felmerül: mennyi idő után akarom, vagy kell majd lecserélni a bútort? Vegyem meg az olcsót, aztán majd 4-5 évente kap a gyerek új bútort, és akkor legalább mindig új bútora lesz (viszont 3-szor is kifizetem az olcsó árat!), vagy tartósabb darabot szeretnék? Ha igen, mit szeretnék nézni még 4-5-6 év múlva is? Cuki lesz-e majd az a dzsungel színű szekrény vagy hupilila komód egy 10 évesnek is, ami egy újszülött szobájában nagyon édesen mutat, és nem jojózik-e majd tőle a szemünk?
Kiegészítők frontján ha lehet, még rosszabb a helyzet: függöny, lámpa csak a gagyi kínai van. De mi van, ha az ember nem akar 6 lovas rózsaszín Barbie hintót mennyezeti lámpának, még akkor se, ha történetesen kislánya van, és nem szeretne egy újszülött kisfiúnak verdás függönyt venni, mert még évekig nem fogja érteni a "poént"?
Hát igen, ez a téma több kérdő mint kijelentő mondatot indukál...
Néhány ötlet:
- Ha megengedhet magának az ember +30-40e Forintot, amit a babaszobára költhet, érdemes lakberendező segítségét kérni. Nagyon sok jó ötlettel szolgálhatnak, ami nekünk eszünkbe sem jutnának mind a design, a stílus, mind a helykihasználás szempontjából, illetve bevált beszállítókat, forrásokat tudnak ajánlani, ahol eseteg még kedvezményt is adnak. A mi babaszobánkban pl. a plafon van kitapétázva; eleinte sikítófrászt kaptam a gondolattól, de rá kellett jönnöm, hogy zseniális: a gyerek rengeteget nézi a plafont, ráadásul nagyon "finom" stílusa lett tőle a szobának.
- Kiegészítők terén érdemes körülnézni a nem kifejezetten gyerekeknek szánt lakástextíliák, lámpák között, mert lehet olyan kis játékos, bohókás darabokat találni (pl. fényáteresztő függöny kis pöttyökkel, mintákkal), amik jól mutatnak.
- Ügyes asztalosok el tudják készíteni azokat a gyerekkel együtt növő bútorokat, amelyek valódi fából vannak, ezért tartósak, és funkcionalitásuknak hála több évig is kiszolgálják a gyerekszoba lakóit. Erre is egy példa: a pelenkázó komóddá alakítható, ha kivesszük mögüle a keresztben mögé épített pelenkatartót és kicseréljük a peremes tetőt egy normál komód tetőre, amelyet az asztalos szintén elkészít a bútor legyártásakor. A kiságy is lehet átalakítható: a fekvőlap leengedése mellett a rácsok és az ágytámlák egy része kivehető, így később egy normál 140 cm-es ágyunk lesz a rácsos ágy helyén.
- Faldekoráció: nem kell feltétlenül színesre festenünk a falakat vagy traktoros tapétát feltennünk csak azért mert gyerekszobáról van szó. Falmatricákban is gondolkozhatunk, de fel is festethetünk cuki színes képet. Ennek hátránya, hogy drágább, mint a matrica, és nem cserélhető: ha festeni kell, akkor megy a dekoráció is (+a gyerek jó eséllyen neki fog állni ceruzával, zsírkrétával, hogy kiszínezze és hozzá rajzoljon), előnye viszont, hogy teljesen egyedileg a szobára tervezett, a család, a gyerek ízlésének, stlusának megfelelő lehet. Ez abban az esetben is jó megodás, ha nincs külön babaszoba, hanem pl. a nappali egy részét kell vizuálisan is leválasztani a gyermek számára.
Linkek, források, ajánlások:
http://www.babyberry.hu
https://www.facebook.com/gyermekkucko?fref=ts
http://koppanykata.hu