2015. már 26.

Mihez kezdjünk napközben egy néhány hónapos babával?

írta: pirosch
Mihez kezdjünk napközben egy néhány hónapos babával?

Szerintem az egyik legnehezebb kisbabával az, hogy hogyan töltsön ki az ember egy egész napot. Mivel a csecsemő magában még alig játszik el, de már ingerkereső, viszont még nem tud magától menni sehová (vagyis a kúszó-járó időszakig), iszonyú melós lekötni egész nap. Persze az ember énekelget a babának, meg ide teszi, oda teszi, és a mindennapi séta is a rutin része, no meg jó esetben alszik is a babóc valamennyit napközben, de ezzel még mindig a napnak csak töredéke telt el. Ezért jó, ha vannak programok: mire az ember felöltözik/öltöztet, elmegy, ott van, aztán haza - elment egy fél nap, a gyerek lefáradt (+társaságban volt!), az anyuka meg kimozdult a 4 fal közül (és társaságban volt). Ezeknek a babás programoknak a szocializációs szerepe sem elhanyagolható: a babák is kíváncsian figyelgetik a többieket, próbálják felvenni a kontaktust a többi gyerekkel és a szüleikkel, de az anyukáknak is fontos (amit még terhesen sem igazán ért meg az ember, még akkor is unalmas témának tűnik), hogy a kérdéseiket, bizonytalanságaikat van kivel megbeszélniük, tippeket, tanácsokat kaphatnak, és megnyugodhatnak, ha azt látják, hogy más gyereke sem alszik, vagy az is nyűgös, esetleg az sem olvasta a nagy könyvet és még nem mászik vagy nem jön a foga.

 Néhány tipp a házon kívüli kisbabás programokhoz:

Baba-mama jóga

Mi történik ott: A másfél órás program babamasszázzsal indul, aztán "tornázik" a baba is, a mama is, és játszva, énekelgetve tornáznak együtt is, a végén pedig gátizom tornával és relaxációval zárul az óra. (Nehéz elhinni, de még a relaxáció is megoldható: vagy elalszanak a babák a végére, vagy szopiznak/cumiznak/játszanak).

Miért jó: Nem csak a babáról szól az óra, az anyuka is kicsit átmozgatja a testét. Az órán megtanult játékokat és a babamasszázst otthon is lehet alkalmazni. 

Mitől nem kell tartani: mindenkinél előfordul, hogy a gyerek nyűgösködik, nincs kedve az egészhez, bekakil közben, vagy éppen megéhezik. Itt lehet közben szoptatni, pelusozni, ringatni, mást csinálni, mint amit az oktató diktál, hiszen mindenki igyekszik elsősorban a babája igényeit szem előtt tartani. Érdemes délelőtti és délutáni időpontot is megnézni és olyat választani, ami nem a fontosabb alvás időszakában van.

Mikortól: akár már a gyermekágyas időszak végétől, császármetszés esetén kb. 2 hónapos kortól (az orvos ajánlása szerint).

Helyszín: pl. a BAH csomópontnál (www.joga-buda.hu)

Mennyibe kerül: 2300 Ft egy másfél órás óra.

Hordozós tánc

Mi történik ott: Egy óra vidám aerobik elemekkel átszőtt táncizás, hátadon a babával. A kicsik élvezik egymás társaságát, a zenét, az ütemes ringatást, a mama testi közelségét.

Miért jó: Az anyukának stresszoldó mozgás, testcsinosítás, a baba pedig zenére ring a mama testén, ami -a hordozás minden előnye mellett- állítólag az ő ritmusérzékét is fejleszti.

Mitől nem kell tartani: 

  1. hogy a babának nem fog tetszeni. A kicsik egymást (tükrös terem esetén magukat is) nézegetik, sokszor a hordozóban maguk is rugóznak, "táncikálnak", majd a test melege és az ütemes ringatás hatására szépen bealszanak, hogy aztán amikor a lazítás alatt csökken a ringatás szépen felébredjenek :)
  2. hogy nincs hordozód: a legtöbb helyen biztosítanak jó minőségű csatos hordozót,
  3. hogy nem tudsz táncolni: az óra aerobik elemekkel kombinált nagyon alap tánclépéseket tartalmaz, és a mozdulatok könnyen követhetők bárki számára, előzetes tudás nélkül is.


Mikortól:
 onnantól, hogy a baba már tudja tartani a fejét, illetve biztonságosan elvan a hordozóban háton is. (Sokkal kényelmesebb háton hordozva táncolni, az elöl hordozás sportoláskor eléggé megterheli a hátat.) 

Helyszín: www.maminbaba.hu

Mennyibe kerül: 1000-1200 Ft egy 1 órás óra.

Milyen felszerelést igényel: háton hordozásra alkalmas hordozót, legjobbak erre a csatos verziók. Ha nincs ilyened, akkor többnyire biztosítanak azt is.

Ringató

Mi történik ott: az anyukák körben ülnek a szőnyegen vagy székeken és a foglalkozásvezető zenei kíséretével énekelik az ismert népdalokat, gyerekdalokat, és újakat tanulnak (egyszerűen hallás után, soronként tanulva, sokszor elénekelve), sokszor az évszaknak, ünnepköröknek megfelelően. A dalokon kívül mondókákat, csiklandozókat, lovagoltatós versikéket, énekeket is tanulnak.  

Miért jó: a gyerekeknek szocializációs program, a zene fejlesztő hatásaival. Nemcsak a ritmusérzéket, hanem a baba-mama kapcsolatot is erősíti. Ismerkedés a hangszerekkel. A megtanult dalok, höcögtetők játékok otthonra is hasznos időtöltést jelentenek.

Mikortól: praktikus, ha a gyermek már tud ölben ülni (4-5 hónapos kortól), 3 éves korig

Helyszín: www.ringato.hu

Mennyibe kerül: 800 Ft egy fél-háromnegyed órás foglalkozás

 

 

 

Szólj hozzá