Hogyan oldjuk meg a háztartást kisbaba mellett
Azt már korábban is sejtettem, hogy az, hogy itthon vagyok a babával egész nap korántsem jelenti, hogy van is időm rajta kívül bármire, amit szeretnék. Amikor alszik, akkor lehet csinálni bármit is a játékon kívül, de minden alkalommal komoly dilemma, hogy mire használjam ki azt a 2-3 arany órát: 1. takarításra, főzésre, 2. alvásra, vagy esetleg 3. a saját magammal történő foglalkozásra, legyen az egy hajmosás vagy hobbi jellegű tevékenység, kreatívkodás, olvasás, vagy egyszerűen csak az internet böngészése.
Eleinte a 3. lehetőség volt az, amely prioritásban is mindig az utolsó helyre szorult, de ettől egy idő után kezdtem bekattanni, ezért ma már "kényszerítem magam", hogy a héten legalább 3-4 csendespihenő alatt félre tegyem a lelkiismeretfurdalásomat és leüljek egy kávé mellett pl. olvasgatni.
A háztartás témát valószínűleg kissé kényszerességig fokoztam (pláne, hogy a főzés az egyik hobbim, és még az életem megkönnyítése kedvéért sem nagyon tudok lemondani róla), de mivel a férjem sokat dolgozik, és gyakran hétvégéken is, ezért nem szeretném a kevés együtt töltött időt takarításra pazarolni, így -lévén amúgy is ő jelenleg az egyetlen pénzkereső a családban- igyekszem őt legalább a porszívózás-felmosás terhétől mentesíteni, elég ha megmarad neki a heti fűnyírás és egyéb ház- és kert-karbantartó munkák elvégzése.
Mostanra már sikerült kiépítenem egy elég olajozottan működő rendszert, ami gondolom akkor fog majd összeomlani, mikor visszamegyek dolgozni. Addig viszont itt a segítség, hogyan építse ki magának az ember: az urban:eve bloggere, Via az amerikai FlyLady rendszerét magyarította és fejlesztette tovább. Ami a legjobb benne, hogy nem egyszerre zúdítja az ember nyakába az egész rendszert és a teendőket, hanem lépésről lépésre halad a legeszerűbb és leggyorsabban elvégezhető feladatoktól a havi, már-már nagytakarítós feladatokig egy 30 napos rutinkiépítő tréning segítségével, minden nap egy kicsit hozzátéve az előzőekhez.
http://www.urban-eve.hu/flylady-program/
Ami nagyon jó benne, hogy az egész csak egy rugalmas keretként szolgál, mindenki személyre/családra/lakásra szabhatja, és nem arra szolgál, hogy a ki nem pipált tételek a teendőlistán lelkiismeret-furdalást okozzanak, hanem, hogy lássa az ember, milyen kisebb feladatokat kell egy héten elvégezni ahhoz, hogy a végén több napos megszakadós nagytakarításokra egyáltalán ne legyen szükség. Ráadásul a rendszerezettsége ihletet ad más projektek (pl. a karácsonyi készülődés) jó előre történő megtervezéséhez is. További előnye, hogy beiktat olyan teendőket is, amik nem a takarításról, hanem az ember alapvető szükségleteiről szólnak, mint a vízivás, a napi mozgás, és a hétvégi pihenés, a családdal töltött idő is.
Amit ehhez még saját tapasztalataim alapján hozzátennék:
- sokmindent a babával 'együtt' is el lehet végezni: 1 éves kislányom boldogan pakol 2-3 kanalat akár 20 percig is a mosogatógépben, így annak kipakolásával pl. nem töltöm a drága alvásidőt, ezt vele is meg tudom tenni,
- a porszívó hangjára állítólag sok gyerek remekül alszik - én inkább közös tevékenységgé alakítottam: ő huzgálhatja a zsinórt és búghat hozzá, sőt kicsit foghatja is a csövet a porszívót tologatva, a végén pedig nyomhatja a zsinórt behúzó gombot, cserébe minden nap negyed óra porszívózással alapszinten karban tartható a lakás,
- minden szobában ki kell tapasztalni, hogy mi érdekes számára, mivel szeret és tud játszani (amig kicsi lehet, hogy a csillár nézegetése is leköti), és azalatt remekül lehet port törölgetni, ablakot pucolni az adott helyiségben,
- amíg a kicsi fürdik (ha már egyedül biztonságosan ül a kádban) a mosdót és a tükröt le lehet törölni, vagy ha Apa fürdet azalatt össze lehet dobni a vacsorát, fel lehet mosni, stb.,
- a kertben is lehet együtt haladni a feladatokkal, együtt locsolni például: sokkal tovább tart, de közös elfoglaltság, amivel még a teendőlistán is halad az ember.
Sok kicsi sokra megy...
A rendszer egyetlen hátránya, hogy szinte minden napra jut házimunka (én legalábbis csak így tudom fenntartani), cserébe viszont könnyű folytatni a kieső napok/hetek után is, azaz ha bármilyen programot csinál az ember és nem otthon tartózkodik.